Mezuniyet Balosunda Ne Giyilir

Nihayet üniversiteden mezun oldum. Dün kep törenimiz vardı. İnanılmaz bir duyguymuş bunca sene dirsek çürüttükten sonra o kepi fırlatmak. Bu kadar etkileneceğimi, kendimle övüneceğimi ben bile tahmin etmemiştim. Ama adım okunduğunda annemin babamın gözlerindeki o gururu görmek bile yeterli geldi. Bu satırları da hala etkisinden çıkamadığım o anların gazıyla yazıyorum.

Şimdi sırada mezuniyet balosu var. İlk defa bir mezuniyet balosuna katılacağım. Lisede filan yoktu bizim memlekette öyle şeyler. Şık bir mekanda epey güzel bir parti ayarlandı. Yanımda birlikte gideceğim sevgilim de var. Her şey harika ama kıyafet yok bende. Benim hatun çılgınca alışverişe koyuldu tabii. Balo bir de adı, olay büyük sonuçta. Bana da bir şeyler alası var, bir dünya erkek gömlek fotoğrafı yığdı önüme ama şimdilik onu durduruyorum. Bir yandan da annem ve babam yardımcı olmaya çalışıyorlar sağ olsunlar ama onların moda anlayışı da biraz gerilerde kalmış durumda. Bana önerdikleri 1-2 takıma baktım da onları giysem beni babamdan ayırt etmek zor olur.

Kimseyi dahil etmeden kendi başıma el atmam lazım bu meseleye ama hiç anlamam modadan filan. Bir tane takımım vardı memlekette o da lise zamanlarından kalma. Boy attım o zamandan bu zamana. Biraz da kilo aldım. İçine girmem mümkün değil. Başka da hayatımda takım almadım kendime. Bir yandan da takım almasam da sadece ceket modelleri arasından bir şeyler seçsem ve şık bir kotun üzerine giyip rahat mı takılsam diyorum. Gerçi hatun beni keser muhtemelen öyle bir şey yapsam.

Açıkçası her ne kadar balo beni de heyecanlandırsa da damat gibi gitmek istemiyorum oraya. Kimin nası geleceği de belli değil. Eminim ki spor bir şeyler giyenler olacaktır. Blazer ceket modelleri çok yaygın mesela bizde. Bence iş görüşmesinden sahilde gezmesine kadar her şeye de gidiyor. Takım elbiseden daha rahat olduğu da kesin.

Öyle de olsa içine bir gömlek ve kravat giymek gerekecektir. Kravat işi kolay, hatunun elbisesiyle aynı renkte olacak. Ona ben karar vermiyorum zaten, o karar çoktan alındı. Gömlekte de kadınlardan daha şanslıyız sanırım. Erkek gömlek çeşitleri aşağı yukarı aynı. Düz beyaz ya da mavi bir gömlekle ha işe gitmişsin ha düğüne. Çok fark edeceğini zannetmiyorum. Ama takımla sadece ceket ve sıradan bir pantolon arasında kararsızım. Hayatında hiç baloya gitmemiş biri olarak balo tecrübesi olanlardan ve hocalardan öneri bekliyorum. Çok fazla zamanım da yok, 22 Temmuz akşamı balo. Bir el atıverin de bana, hem sevgilimin şiddetinden hem okulun alaycı gözlerinden kurtarıverin beni.

Moderatör tarafından düzenlendi: