Anime Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herkese merhabaa. Sinema televizyon öğrencisiyim ve anime karakterlere, anime dizilere aşırı ilgi duyuyorum. Bunlar nedir kısacık bilgi vermek istedim :) anime diziler önerileri de yapacağım. Böyle küçük bir giriş yapmak istedim :) keyifli okumalar.

Neden büyük göz uzun bacaklar?

Çoğu Anime de karakterler uzun bacaklı ve büyük gözlü olur. Bu Japonların çekik gözlü ve kısa olmalarından dolayı kompleks yaptıklarına bağlansa da uzun bacak ve büyük gözün öncüsü Walt Disney olarak bilinir.

Yüz ifadeleri
Bizim normal hayata verdiğimiz tepkiler, jestler ve mimikler daha fazla abartılı görsellerle ifade edilir.

Manga Nedir?

Manga bir anime serisinin çizim halinde olmasına denir. Tamamen Animeden bağımsız olabilir. Amerikan çizgi romanlarından farkı sol taraftaki kareden başlamak yerine , sağ taraftaki kareden başlayarak okumaktadır. Mangalardan esinlenerek yapılan animeler de vardır. Manga çizen kişilere Mangaka denir.

Otaku Nedir?

Fanatik, bağımlı anlamına gelir. Anime Otaku halinde kullanımı ise hayatını animeye adamış kişi veya anime hayranı olarak tanımlanır. Argo bir kelime olarak da bilinir.

Cosplay Nedir?

Bir anime karakterini baz alarak onun gibi giyinmek, onun saç, makyaj modelini yapmak. Lens, peruk ve kostümle desteklemek gerekir.Yapan kişilere Cosplayer adı verilir. Bu olay oldukça masraflıdır :)

Anime türleri

Her türde anime bulabilirsiniz. En kanlısından en romantiğine, en komiğinden en fantastiğine kadar anime izlemek mümkün. Doğaüstü güçler, romantik, shounen, yuri, psikolojik, aksiyon bunlara örnek verilebilir.

Listem tamamlansın dizi yazıları için bir sonraki konumda çok güzel önerilerde bulunacağım. Umarım hepsini izler ve beğenirsiniz :)
 
Üst